Strona Instytutu

Zdjęcia portuGrafiki pochodzą ze strony lotnictwo.net oraz portu Szczytno: www.airport.szczytno.pl
Blog > Komentarze do wpisu
Historia lotniska w Redzikowie

Z portalu GP24.pl o historii lotniska:

Historia lotniska w Redzikowie (zdjęcia, wideo)

W 1916 niemieckie władze wojskowe rozpoczęły budowę lotniska pod nazwą Stolp-West.

Ostatnie MiGi-23, które latały w 28. SPLM, zostały sprzedane kolekcjonerom.

Ostatnie MiGi-23, które latały w 28. SPLM, zostały sprzedane kolekcjonerom. (Fot. Krzysztof Tomasik)

Zobacz zdjęcia
  • Lotnisko w Redzikowie

Do 1919 wybudowano hangary oraz budynki obsługi lotniska. W 1920 uruchomiono port lotniczy, który przyjmował wiele samolotów prywatnych, a w 1927 port Słupsk-Zachód (Stolp-West) przyjmował międzylądowania na linii Berlin - Gdańsk.

W latach 30. port lotniczy był na powrót zajęty do celów militarnych. Wybudowano też nowe hangary. Z tego lotniska nastąpił atak lotniczy na Polskę we wrześniu 1939.

Po II wojnie światowej port lotniczy był w użytkowaniu cywilnym i wojskowym. W latach 80. wprowadzono kursujące dwa razy w tygodniu połączenie lotnicze z Warszawą i Koszalinem.

 

Utrzymały się one do początku lat 90. Były też próby wznowienia ruchu w latach 90. W przedsięwzięcie to zaangażowały się m.in. państwowe przedsiębiorstwo "Porty Lotnicze" (PPL) i polski biznesmen, ale już po jednym kursie przekonano się o nierentowności połączenia.

W 1999 zlikwidowano stacjonującą w Redzikowie jednostkę wojskową - 28. Słupski Pułk Lotnictwa Myśliwskiego, a w jego miejsce powstała baza zapasowa pułku lotniczego z Malborka.

Betonowy pas startowy lotniska ma 2200 metrów długości.

(...)

czwartek, 31 maja 2012, lubuskielotnisko

Polecane wpisy

  • Z Głos- Dziennik Pomorza: port od podstaw zamiast Redzikowa

    Aeroklub Słupski chce wybudować betonowy pas startowy na lotnisku w Krępie. Popiera to słupski ratusz, ale sprzeciwia się gmina, bo sprzedała przy lotnisku dzia

  • Z prasy: będą loty, tylko że do Koszalina?

    Połączenia załatwione Polskie Linie Lotnicze LOT są zainteresowane uruchomieniem połączeń krajowych z planowanym lotniskiem w Zegrzu Pomorskim. To efekt wczora

  • Zbierają podpisy!

    4.000 podpisów w 3 godziny!!! 10 lipca 2007 21:40 Sukces akcji zbierania podpisów pod petycją do ministra Aleksandra Szygło o przyspieszenie przekazania terenu