Strona Instytutu

Zdjęcia portuGrafiki pochodzą ze strony lotnictwo.net oraz portu Szczytno: www.airport.szczytno.pl
Blog > Komentarze do wpisu
Z Głos- Dziennik Pomorza: port od podstaw zamiast Redzikowa

Aeroklub Słupski chce wybudować betonowy pas startowy na lotnisku w Krępie. Popiera to słupski ratusz, ale sprzeciwia się gmina, bo sprzedała przy lotnisku działki budowlane.
O lotnisku w Słupsku słyszy się od dawna. Najpierw chciano przywrócić do życia lotnisko w Redzikowie. Pomysł nie wypalił, przeszkodzili Amerykanie i tarcza antyrakietowa. Zwrócono się zatem w stronę Aeroklubu Słupskiego i jego lądowiska w Krępie. Ze strony miasta padł pomysł, by oprócz zadań szkoleniowych tamtejsze lotnisko mogło spełnić też funkcje turystyczne i biznesowe. Do tego potrzebny jest jednak betonowy pas startowy, a nie trawiasty jakim teraz dysponuje aeroklub.
- Region i miasto nie potrzebują dużego lotniska komunikacyjnego - mówi Władysław Pędziwiatr, prezes zarządu Aeroklubu Słupskiego. - Potrzebne jest lotnisko, z którego będą mogły startować małe samoloty, na przykład czarterowe z 20 osobami na pokładzie.


Budowa betonowego pasa startowego to droga inwestycja. Jak szacuje aeroklub, może to kosztować 25 mln zł. Potrzebne jest więc wsparcie lokalnych samorządów i województwa.
- Pasa startowego nie możemy i nie będziemy budować sami - mówi Pędziwiatr. - Jesteśmy jednak gotowi uczestniczyć w takim projekcie pomimo, że betonowy pas może utrudniać szkolenie.
Inwestycja w lotnisko w Krępie mogła by przyciągnąć inwestorów.
- W zapytaniach ofertowych jakie otrzymujmy, zawsze pojawia się pytanie o dostępność do najbliższych lotnisk i autostrad - tłumaczy Leonard Ferkaluk, dyrektor inwestycyjny w Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. - Lotnisko byłoby jedną z alternatyw komunikacyjnych dla regionu.
Budowę lotniska popierają też władze Słupska. - Pan prezydent jest orędownkiem utworzenia lotniska cywilnego w okolicach Słupska, które miało by charakter biznesowy, turystyczny i sportowy. Docelowo takie lotnisko mogło by się stać zapasowym dla gdańskiego Rębiechowa - mówi Mariusz Smoliński, rzecznik słupskiego ratusza.
Choc aeroklub i jego lotnisko znajduje się na terenie gminy Słupsk, to o pomyśle budowy betonowego pasa startowego nie słyszał jej wójt. Tym niemnie gmina nie zamierza inwestować i rozwijać lotniska w Krępie, w dużej mierze ze względu na bliskość osiedla domów jednorodzinnych.


- Nasz samorząd już dawno podjął decyzję co do budowy osiedla mieszkaniowego na pobliskim terenie - mówi Mariusz Chmiel, wójt gminy Słupsk. - Nieładnie by było z naszej strony, kiedy najpierw zachęcaliśmy do zakupu działek, a później zafundowalibyśmy mieszkańcom rozbudowę lotniska.
- Wójt wiedział, że w pobliżu jest lotnisko, kiedy dzielił działki pod sprzedaż - ripostuje Władysław Pędziwiatr, szef aeroklubu. Lotnisko w Krępie chce mieć betonowy pas - Strefa Biznesu - Głos Dziennik Pomorza - lokalny portal przedsiębiorców

czwartek, 31 maja 2012, lubuskielotnisko

Polecane wpisy

  • Historia lotniska w Redzikowie

    Z portalu GP24.pl o historii lotniska: Historia lotniska w Redzikowie (zdjęcia, wideo) W 1916 niemieckie władze wojskowe rozpoczęły budowę lotniska pod nazwą St

  • Byłe połączenia lotnicze z portu Słupsk

    Przed drugą wojną światową: -Berlin -Szczecin -Gdańsk -Królewiec Od 1975 do ok. 1990, okresowo: -Warszawa -Wrocław -Katowice

  • Z prasy: będą loty, tylko że do Koszalina?

    Połączenia załatwione Polskie Linie Lotnicze LOT są zainteresowane uruchomieniem połączeń krajowych z planowanym lotniskiem w Zegrzu Pomorskim. To efekt wczora